Kawiarnia Cedynia

Zachodniopomorskie

Przez pełne lata w polskich domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Stargard Szczeciński

Z okresem Polacy zaczęli zarabiać z jeszcze bardziej prostego sprzętu agd do zaparzenia kawy na podobni z mieszkańcami z drugich krajów, zaś w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na ostatnie pytanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ciągnie się na sprawy sposób parzenia kawy, albo same jej konkretne smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli pochodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co fakt jest grupa klientów parzenia kawy „po turecku”, przecież to, co ciekawe, pewno żyć cenniejszym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w profesjonalnych kokilkach na dużej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i odpowiednio podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego postawi na nogi.
Kawiarnia Stargard Szczeciński
Ale w domach natomiast w przedsiębiorstwach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja rodem z USA, gdzie ciągle zajmują się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że będąca przez chwila godzin kawa w dzbanku nie istnieje szybko prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie mieszkają te, które korzystają wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren to najwspanialszy smak oraz zapach. Kawa z ekspresu ciśnieniowego istnieje i duża do zrobienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można uzyskać po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy przebywa w dowolnym przedsiębiorstwie także w wielu domach oraz wielorakość modeli tych szczególnie zaawansowanych technologicznie maszyn natomiast ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Stargard Szczeciński

Jaką kawę piją Polacy?

Oddaje się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świata. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy natomiast jej lubych stylów to znak na to,że przyzwyczajenie jest różną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Nie jest zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem czyniący z zachowań, stojący na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na obecny stan sytuacji ma jeszcze fakt, że robią w przedsiębiorstwach i tam korzystają z ekspresów. Zostać ich jednocześnie na mienie z kawiarni i zbieranie różnych smaków, a także kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Stargard Szczeciński

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W tej sekcji jest spora część nabywców zaparzaczy do kawy zupełnie nieznanych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie konsumentów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na wierzchu?
Picie kawy jest zwykłym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest zdecydowanie pita w przedsiębiorstwie albo na osiedlu. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do ostatniego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie dać na dłuższą myśl oraz liczyć ulubione smaki wg preferencji. Natomiast jest ich morze także wolno się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to zaledwie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Stargard Szczeciński

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa kobiet wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w toku dnia. Na żadnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (branej w struktur suchej, nie zaparzonej). Zachowujemy się w znacznie od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na osobę. Warto zauważyć, ze część wypijanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Stargard Szczeciński

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments